מצרים – לוקסור

מצרים – לוקסור

סקירה כללית

אם הינכם חובבי היסטוריה, לבטח תהנו מביקור בלוקסור. גם אם אינכם חובבי היסטוריה נלהבים, ביקור בלוקסור, עם ההיסטוריה העשירה שלו, יעורר בכם ענין והנאה. לוקסור ממוקמת בחלק העליון של מצרים והיא מכונה "המוזיאון הפתוח הגדול בעולם". מעבר לענין ההיסטורי שמעוררים פסליה של לוקסור, יש במקום מסעדות באיכות מעולה ואפשרויות ייחודיות לקניות. בלוקסור תבלו חופשה שלא היתה לכם מעולם.

לוקסור היא מקום עם ניגודים מדהימים. אף כי המרכז הוא מודרני, כל השאר הוא שפע גדוש של מוצגים היסטוריים וארכיאולוגיים חשובים ביותר. לוקסור התפתחה כעיר מסביב למקדש של תביי.

גשר ארוך מקשר בין הצד המזרחי לצד המערבי של נהר הנילוס. לא קשה לנוע בלוקסור ובסביבה. קיימות אפשרויות תחבורה רבות כולל מוניות לא יקרות, מעבורות, עגלות רתומות לסוסים וכמובן: גמלים.
נמל התעופה הבינלאומי של לוקסור מציע טיסות יומיות מהערים החשובות בעולם.

התקופה האידיאלית לביקור בלוקסור היא בחודשים אוקטובר עד מרץ שאז מזג האויר הוא נוח והטמפרטורות ממוצעות. אם לא מפחיד אתכם החום של הקייץ, רק תביאו אתכם שמשיה אשר תגן עליכם מפני השמש. לוקסור הוא מקום נפלא לביקור בכל חודשי השנה.

החשיבות של לוקסור מתחילה בשושלת ה-11 של התרבות המצרית. תביי הינה עדות חיה לתרבות שהיתה קיימת מאות שנים לפני הנצרות. חלק מהקברים לא התגלו עד לשנות ה-1900. אחד הקברים הכי מתויירים: הקבר של תות אנך אמון התגלה ע"י מנהל המוזיאון של טורינו.

המבקרים יכולים לחלק את זמנם בין שני הצדדים של הנילוס. הצד המזרחי כולל את מקדשי לוקסור וקארנק. יש אינספור מוזיאונים בעלי חשיבות עליונה, לצד המלון המפורסם Winter Palace Hotel. מלון זה נבנה בשנות ה-1800 והתארחו בו במשך שנות קיומו, בני משפחות המלוכה. לאורך השדרה המקשרת בין שני המקדשים, ניצבים ספינקסים מדהימים אשר נוצרו מאות אחדות לפני הספירה.
בצד המערבי של הנילוס נמצאים עמק המלכים ועמק המלכות וכמה קברים ומקדשים. במקום ישנם גם פסלים ארכיאולוגיים מרשימים. רוב השרידים עברו ועוברים שחזור כדי להחזיר להם את המראה המקורי.

כדי להבין טוב יותר את כל מה שאתם רואים בלוקסור וסביבתה, חשוב מאד לבקר במוזיאון. מוזיאון החניטה, לדוגמא, מציג דרכים אחדות ושונות אשר השתמשו בהן בעת תהליך החניטה. תקבלו הרצאה המסבירה בפרטי פרטים על כל מה שנעשה כדי לחנוט בעלי חיים ובני אנוש.

מה שיוסיף להנאתכם בעת טיול בלוקסור, הוא האוכל המצוין המוצע במסעדות המעולות. המטבח המצרי מתרכז במאכלי בשר, עוף ודגים. קבב מתובל ומנות בשר כבש הם בראש התפריטים של המסעדות המשובחות.

הנאה מרובה תפיקו מהקניות בלוקסור. בזרים גדולים מציעים פפירוסים מקוריים, מוצרי עור, כלי זכוכית ושטיחי משי. השווקים האוריינטלים עמוסים בבשמים אקזוטיים בתוך בקבוקים מקושטים, תבלינים ותכשיטי כסף וזהב הנמכרים במחירים מרשימים ביותר.

בסוף ביקורכם תסכימו שאין מקום כמו לוקסור, בעולם.

אטרקציות

לוקסור הינה עדות חיה לגדולה שבתרבות נפלאה שהיתה קיימת מאות שנים לפני העידן המודרני. כל אדם חייב לעצמו לבוא, לראות ולחוות את האטרקציות של לוקסור בזמן כלשהו בחייו, כי אין עוד מקום דומה לזה בכל העולם.

מוזיאונים

המוזיאון המרשים של לוקסור ניצב ומשקיף על נהר הנילוס. המוזיאון כולל מוצגים החל מהתקופה שלפני השושלות של התרבות המצרית העתיקה ועד לתקופה המוסלמית. על רוב המוצגים יש הסברים בשפות רבות. המבקרים יוכלו לראות שרידים אשר נמצאו במקדשים ובערי המתים (Necropolis). אל תחמיצו אטרקציה זו.
מוזיאון החניטה הינו בעל חשיבות עליונה בין האטרקציות של לוקסור. הביקור במוזיאון הזה יעזור לכם להבין טוב יותר את מה שתראו בסיורים שלכם באתרים השונים. המוזיאון ממוקם באולם תת-קרקעי מתחת לנילוס.

מקדשים

מקדש קרנאק נחשב למקום הנבחר מבין האתרים. נבנה לפני למעלה מ-1500 שנה והיה האתר הפולחני החשוב ביותר במצרים העתיקה. האטרקציה המדהימה הזאת היא האתר המרשים ביותר במצרים. הוא כולל שלושה מקדשים עיקריים ועוד מקדשים ומקומות פולחניים בתוך המתחם. למעשה זה נחשב לאתר הפולחני הכי גדול בעולם שנשאר מימי קדם. אם אין לכם זמן לראות את כל האתר, אל תחמיצו את אולם Hypostile. הוא שוכן במקדש הגדול של אמון.

המקדש של לוקסור הינו אטרקציית חובה נוספת מבין האטרקציות של לוקסור. אתר מדהים זה נבנה ע"י אמנהוטפ ה-III ורעמסס ה-II ושימש לחגיגות ופסטיבלים חשובים לאורך כל השנה. החגיגה החשובה ביותר היתה הפסטיבל של אופט (Opet). במהלך הטקס של החג הזה, המלך היה נוהג להיכנס למקדש ולהתמזג עם האל והקהל היה מריע לכבוד הופעתו של המלך שהפך לאל.

בקצה הדרומי של המקדש תמצאו את האולם הגדול של רעמסס ה-II. את הפרטים אשר על עמודי הפפירוסים, חובה לראות.

קברים

בצד המערבי של נהר הנילוס, יוכלו המבקרים לראות את אתר הקבורה של הפרעונים, הידוע בשמו: עמק המלכים. המצרים העתיקים האמינו כי בחייהם האחרים (שלאחר המוות) הם יפגשו את האל.

מבין האטרקציות של לוקסור, אין להחמיץ את עמק המלכות. זהו המקום בו קברו את הנשים והילדים של הפרעונים. קבר המלכה נפרטארי הוא מענין ביותר. הוא נחשב ליפה והמקושט מכל האחרים. אחרי הכל היא היתה אשתו של רעמסס ה-II. הכתובת הרשומה בתחתית הקבר מספרת בשבח אופיה הטוב ואישיותה הידידותית.

פסלים

שני פסלי אבן עצומים בגודלם הנקראים Colossi of Memnon. בעבר ניצבו פסלים ענקיים אלו בפתח מקדש הקבורה של אמנהוטפ ה-III. עדיין ניתן להתרשם ממה שנותר מהם. כל פסל ניצב על סלע גרניט גדול.

אטרקציה מרשימה נוספת בלוקסור היא שדרת הספינקסים. הדרך המרשימה הזאת מחברת בין מקדש לוקסור ומקדש קרנאק כאשר לאורכה ניצבים ספינקסים אשר נוצרו לראשונה במצוות המלך אמנהוטפ ה-III.

אטרקציות חשובות נוספות כוללות את כפר הפועלים, קברים של אצילים נוספים ומקדש הטשפסוט (Hatshepsut).

אוכל

בהתחשב בתואר שהוענק ללוקסור כאתר תיירות עולמי, מובן מאליו שקיימות בלוקסור מסעדות מקומיות ובינלאומיות יוצאות מן הכלל. מסעדות טובות בלוקסור הם ענין של קונספט.

מסעדות אלגנטיות

בראש כל המסעדות האלגנטיות ניצבת מסעדת המלון Winter Palace. מלון חשוב והיסטורי זה, ארח בני משפחות מלוכה ואנשים ידועי שם. המסעדה העיקרית של המלון: מסעדת 1886 מגישה אוכל מצוין מהמטבח הצרפתי. המסעדה הייחודית הזאת משקיפה אל נוף מרהיב של נהר הנילוס. אל תחמיצו את מנת ה-שאטובריאן שלהם.

טיפ: בסוף הארוחה בקשו שיגישו לכם תה מצרי ששמו: היביסקוס אדום. זהו תענוג אמיתי.

באותו מלון שוכנת מסעדה נוספת: El Nakheel. מגישה אוכל מצרי אוטנטי, למרות שמומחיות של המסעדה היא במאכלים קלים יותר. הקבב מבשר הכבש הוא עסיסי וטעים.

המסעדה השוכנת על גג מלון Nile Valley מציעה עוד נופים מדהימים של העיר. מסעדה זו היא דוגמא נוספת למסעדות הנפלאות הקיימות בלוקסור. מגישה אוכל מעולה מהגסטרונומיה הבינלאומית לצד כמה מעדנים מצריים. אל תחמיצו את פודינג האורז כקינוח.

מסעדה נוספת המועדפת על התיירים היא: Piccolo Mondo Ristorante. מסעדה איטלקית זאת מגישה את הפסטה תוצרת בית הכי טעימה. מזנון האנטיפסטי הוא ארוחה בפני עצמה. השף מכין חצילים ביותר מ-10 צורות ומשתמש בשמן זית מיובא מטוסקנה.

אם אתם בענין של אוכל הודי, הדבר הנכון לעשות הוא ללכת למסעדת Bombay Restaurant המסעדה הנפלאה הזאת מגישה מאכלים במבחר טעמים של קארי והעיצוב מתאים לארוח מלכים.

למי שמחפש מסעדה רומנטית אסור להחמיץ את המסעדה Le Steak at Le Pacha 1901 . המסעדה המפורסמת בעלת השם הארוך היא מושלמת כדי לחזות בשקיעת השמש מעל הנילוס. אתם חושבים שבראש הרשימה עומד הסטייק אך המיוחדים של השף הם דווקא פירות הים.

מסעדות עממיות

מסעדת The Lantern הינה מאד פופולארית על שום המנות הגדולות שהיא מגישה במחירים טובים. ניתן להזמין אוכל מהחלק הבריטי בתפריט או מהחלק המצרי. כך או כך תגרמו הנאה לבלוטות הטעם שלכם. מנות הקארי הן טעימות מאד.

המקומיים אוהבים את King’s Pub. אל תבלבלו את המסעדה הזאת עם King’s Head. כל מי שאוהב מנה בריאה של fish and chips אומר שזוהי מסעדת הפיש & צ'יפס הכי טובה מחוץ לאנגליה.

רשת מסעדות ידועה במצרים היא Felfella והמקומיים אוהבים אותה מאד. תיירים הרוצים אוכל מהיר וארוחה לא יקרה, באים גם הם למזללות האלה. המבחר הגדול המוצע כולל לדוגמא: יונים ממולאות, כבש ו- kurshari (עדשים עם מקרונים). מקום טוב לסעוד בו בלוקסור.

מסעדת תות אנך אמון הממוקמת על יד מקדש לוקסור הינה מקום טוב לאכול בו לאחר יום של סיורים. התבשילים בקארי העשויים בסגנון מצרי הם באמת מצויינים.

בלוקסור תמצאו תמיד מקום איכותי לסעוד.

מאמרים וכתבות נוספות

לימה היפה, המקסימה והאוכל!
ניו יורק
פורטוגל – אלבופיירה
בורה בורה
איי גלפאגוס